📧 kontakt@efekt-prawko.pl 📍 Burzyńskiego 10 Gdańsk-Zaspa ☎+48 513-099-410

Płyny w Kia Rio - Egzamin na prawo jazdy

22-03-2022 Efekt

W tym artykule przedstawię Ci wszystkie potrzebne informacje dotyczące płynów eksploatacyjnych występujących w samochodzie, opiszę jak we właściwy sposób sprawdzić ich poziom oraz do czego w ogóle są Nam potrzebne.

Podczas kursu na prawo jazdy w Gdańsku w Naszej szkole nauczymy Cię, gdzie występują wszystkie poniżej wymienione płyny oraz będziemy sprawdzać, czy wartości na ich zbiorniczkach są prawidłowe.

Każdy kursant, później kierowca powinien samodzielnie raz na jakiś czas sprawdzić poziomy płynów eksploatacyjnych, ponieważ pełnią one bardzo ważną rolę w utrzymaniu silnika Naszego pojazdu w prawidłowej kondycji.

W każdym samochodzie występują te same płyny, różnica może być tylko w ich umiejscowieniu pod pokrywą silnika. Nasz poradnik pomoże ci w sposób prosty i zrozumiały na przykładzie pojazdu szkoleniowego Kia Rio odnaleźć się w tym temacie.

Co powinniśmy umieć sprawdzić?

  • działanie sygnału dźwiekowego
  • poziom oleju silnikowego
  • poziom płynu chłodzącego
  • poziom płynu hamulcowego
  • obecność płynu do spryskiwaczy

Działanie sygnału dźwiękowego - aby sprawdzić, czy Nasz sygnał dźwiękowy działa wystarczy w dowolnym miejscu na środku kierownicy, gdzie widnieje napis "Kia" oraz małe piktogramy, które wyglądają jak trąbka nacisnąć ją. Jeżeli po naciśnięciu usłyszymy dźwięk dochodzący spod pokrywy silnika wszystko jest w porządku i zadanie jest wykonane poprawnie.

Jest to jedyny element występujący pod pokrywą silnika, do którego nie musimy jej otwierać.

Sygnal dzwiekowy kia rio

Do kolejnych płynów niezbędne będzie otwarcie pokrywy silnika i poniżej zamieszczam Ci opis jak to wykonać krok po kroku.

Na samym początku, z lewej strony kierownicy musimy zlokalizować dźwignię z symbolem białego samochodu i pociągnąć ją do siebie - nasza pokrywa silnika się delikatnie uniesie.

Otwieranie pokrywy silnika kia rio Dzwignia otwierania pokrywy silnika kia rio

Teraz możemy wyjść na zewnątrz upewniając się przedtem, że Nasz samochód jest zabezpieczony hamulcem ręcznym i silnik nie pracuje !

Podchodzimy do przodu pojazdu, wsuwamy rękę na wysokości napisu "Kia", wyczujemy wtedy dźwignię, którą przesuwamy w lewą stronę.

Odblokowanie pokrywy silnika kia rio

W tym momencie Nasza pokrywa silnika będzie odblokowana i będziemy mogli ją podnieść do góry. W kolejnym kroku zabezpieczamy ją za pomocą podpory z żółtą końcówką, którą musimy umieścić w dedykowanym do tego otworze w pokrywie silnika.

zabezpieczenie pokrywy silnika kia rio

Po zabezpieczeniu pokrywy możemy w sposób bezpieczny sprawdzić pozostałe płyny eksploatacyjne w Naszym pojeździe szkoleniowym Kia Rio.

Poziom oleju silnikowego - jego wskaźnik, miarkę znajdziemy tuż przy miejscu gdzie otwieraliśmy pokrywę, jest on koloru żółtego, opisany także skrótem "ENG OIL". Prawidłowe sprawdzenie tego płynu powinno odbywać się z zachowaniem następujących warunków :

  • samochód powinien stać na płaskim podłożu
  • najlepiej, gdyby silnik był "zimny", w przypadku sprawdzania bezpośrednio po jeździe powinniśmy odczekać jakiś czas (10-15 minut) aby olej pracujący w silniku zdąrzył spłynąć do miski olejowej

Jego prawidłowa wartość powinna zawierać się pomiędzy minimum, a maksimum. W przypadku Kia Rio są to dwie kropki, które są także opisane. Na egzaminie nie będziesz musiał/a sprawdzać dokładnie jego poziomu, wystarczy pokazać, gdzie się to robi i jakie wartości są prawidłowe.

Olej silnikowy pełni bardzo ważne role w Naszym samochodzie, odpowiada za smarowanie, chłodzenie oraz czyszczenie Naszego silnika. Powinniśmy dbać o jego regularne wymiany oraz sprawdzać jego poziom aby uniknąć bardzo kosztownych napraw silnika.

Należy pamiętać, że jego zbyt niski poziom może spowodować poważne uszkodzenie silnika, a nadmiar spowoduje uszkodzenia uszczelnień, dlatego musimy tego pilnować :)

Sprawdzanie poziomu oleju kia rio

Jeżeli w Twoim przyszłym samochodzie chcesz wymienić olej lub go uzupełnić poszukaj informacji kiedy i jaki olej został wlany do silnika na zawieszce, którą często mechanicy zostawiają pod pokrywą silnika albo znajdź odpowiednią zakładkę w instrukcji swojego samochodu. Olej uzupełniamy poprzez wlew, znajdujący się na górze silnika,opisany piktogarmem.

Wlew oleju kia rio

Poziom płynu chłodzącego- jego zbiornik znajdziemy w okolicy wskaźnika poziomu oleju, jest on delikatnie ukryty za pasem przednim, łatwiej zobaczyć go stając po prawej stronie samochodu tak jak zrobiłem to wykonując zdjęcie. Widzimy ciemny płyn zawierający się pomiędzy dwoma grubszymi, wypukłymi liniami, gdzie dolna określa minimum, górna maksimum - podobnie jak olej jego poziom ma zawierać się pomiędzy nimi.

Na egzaminie Twoim zadaniem będzie wskazać, gdzie znajdziemy ten płyn oraz podać jego prawidłowe wartości.

Sprawdzanie poziomu plynu chlodzacego kia rio

Jak sama nazwa sugeruje, płyn ten odpowiada za chłodzenie Naszego silnika w samochodzie, jego wartość możemy śledzić zza kierownicy, na zestawie wskaźników po lewej stronie pod obrotomierzem widzimy czerwoną strzałkę oraz jej zakres od 50 do 130 stopni Celsjusza. Prawidłowa wartość rozgrzanego płynu powinna znajdować się w okolicy połowy tej skali, czyli 90 stopni.

Zestaw wskaznikow kia rio

Jeżeli kiedyś zdarzyłoby Ci się, że strzałka zmierza w stronę górnej wartości tzn od 90 do 130, nie kontynuuj jazdy - prawdopodobnie wystąpiło uszkodzenie systemu chłodzącego i dalsza jazda może skutkować uszkodzeniem silnika.

W razie potrzeby, płyn dolewamy, gdy silnik Naszego samochodu jest "zimny" i robimy to bezpośrednio do zbiorniczka wyrównawczego.

Poziom płynu hamulcowego - jego zbiorniczek znajdziemy w prawej części komory silnika, obok akumulatora. Jego prawidłowa wartość powinna zawierać się pomiędzy minimum, a maksimum.

Na egzaminie Twoim zadaniem będzie wskazać, gdzie znajdziemy ten płyn oraz podać jego prawidłowe wartości.

sprawdzanie plynu hamulcowego kia rio

Płyn hamulcowy pełni ważną rolę, znajduje się w przewodach hamulcowych łączących zaciski hamulcowe w każdym kole z pompą hamulcową. Po naciśnięciu pedału hamulca jest on ściskany i pod wpływem ciśnienia następuje wysunięcie tłoczków w zaciskach hamulcowych co powoduje tarcie klocka hamulcowego o tarczę przez co Nasz samochód zwalnia. Płyn ten pochłania wilgoć z otoczenia, dlatego pamiętajmy o jego wymianie zgodnie z harmonogramem przeglądów, aby hamowanie było zawsze efektywne i bezpieczne :)

Obecność płynu do spryskiwaczy - jego zbiorniczek znajdziemy w lewej części komory silnika, posiada on niebieską pokrywę, na której widnieje piktogram widoczny na zdjęciu poniżej. Płyn ten służy komfortowi Naszego podróżowania, za jego pomocą oraz wycieraczek możemy przetrzeć szybę czołową oraz tylną aby poprawić sobie widoczność na drodze.

Na egzaminie Twoim zadaniem będzie wskazać, gdzie znajdziemy ten płyn oraz otworzyć jego niebieską pokrywę i zajrzeć do środka po czym stwierdzić tylko jego obecność. Nie posiada on żadnej skali, uzupełniamy go zawsze "pod korek".

sprawdzanie obecnosci plyni do spryskiwaczy kia rio

25-04-2023

Jak zdać egzamin i zdobyć prawo jazdy kat.B?

Aby zdać egzamin na prawo jazdy, należy przejść przez kilka etapów. Poniżej przedstawiam krok po kroku, co powinieneś zrobić, aby z powodzeniem zdać egzamin na prawo jazdy: 1. Wybierz kategorię prawa jazdy: W zależności od tego, jakiego pojazdu chcesz prowadzić, wybierz odpowiednią kategorię prawa jazdy (np. A - motocykle, B - samochody osobowe, C - samochody ciężarowe itp.).

22-04-2023

Jaką szkołę jazdy wybrać w Gdańsku?

Wybór szkoły jazdy jest ważnym krokiem w nauce prowadzenia samochodu. Oto kilka kroków, które pomogą Ci wybrać odpowiednią szkołę jazdy:

13-03-2023

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy w Gdańsku?

W tym wpisie przedstawie Ci wszystkie informacje dotyczące kosztów na jakie musisz się przygotować wybierając się na kurs prawa jazdy oraz jakie kryteria musisz spełniać. Uzyskasz tu kompletną instrukcję i odpowiedzi na pytania.