kontakt@efekt-prawko.pl Burzyńskiego 10 Gdańsk-Zaspa +48 513-099-410

Czy w Gdańsku trudno zdać egzamin na prawo jazdy?

28-03-2022 Damian

Podczas kursu prawa jazdy kończąc szkolenie i zdając egzaminy wewnętrzne na pewno zastanawiasz się, jak przebiega egzamin państwowy, kiedy się odbędzie i czego się spodziewać. W tym wpisie przedstawię Ci to co najważniejsze i na co zwracać uwagę abyś nie był zaskoczony/a.

Rozpocznijmy od statystyk opublikowanych przez Urząd Miejski w Gdańsku na II półrocze 2021r w oparciu o wyniki zdawalności w PORD w Gdańsku. Są to dostępne dane dla każdego, które są aktualizowane dwa razy w roku. W oparciu o ten dokument w podsumowaniu uzyskujemy informację, że :

  • zdawalność egzaminu teoretycznego wynosi 64,1% (liczba kandydatów 4122)
  • zdawalność egzaminu praktycznego wynosi 38,4% (liczba kandydatów 7756)

Przyjrzyjmy się bliżej tym liczbom i przeanalizujmy co ma wpływ na ten wynik.

W części teoretycznej zdawalność jest zdecydowanie wyższa, ta część egzaminu państwowego odbywa się w formie testu, który przeprowadzany jest na komputerze w oparciu o konkretną, zatwierdzoną bazę pytań. Test, który będziesz musiał/a zdać będzie zawierał losowo wybrane 32 pytania (20 z wiedzy podstawowej oraz 12 z wiedzy specjalistycznej).

Nie zagłębiając się w szczegóły tej części egzaminu, wszystko zależy od Twojego odpowiedniego przygotowania, dokładnego czytania pytań i precyzyjnej odpowiedzi. Mamy do dyspozycji czas 25 minut, które w zupełności wystarczy. Możliwości nauki są bardzo duże, masz przecież do dyspozycji materiały szkoleniowe, które od Nas dostaniesz oprócz tego istnieje wiele portali oraz aplikacji pozwalających na rozwiązywywanie testów. Proponuję Ci, abyś korzystał/a z tego, aby zrozumieć przepisy i nie uczyć się pytań na pamięć - przecież te zasady będziesz wykorzystywać zawsze podczas jazdy swoim samochodem w przyszłości.

W części praktycznej będziesz musiał/a wykazać się już większymi umiejętnościami i każdy ruch będzie podlegał ocenie przez egzaminatora. Poniżej zamieszczam kartę egzaminacyjną, która obecnie obowiązuje.

Obraz (5).jpgo

Podczas egzaminu na kat.B w Gdańsku nie będziesz wykonywać wszystkich zadań, które widzisz na zdjęciu. Karta jest opracowana w taki sposób, aby była uniwersalna do wszystkich kategorii prawa jazdy więc zadań typu slalom czy ominięcie przeszkody nie będziesz wykonywać na placu manewrowym.

Jak widzisz na karcie egzaminacyjnej mamy dwie części, plac manewrowy oraz ruch drogowy. Do zdania egzaminu wymagane jest zaliczenie obu części, to znaczy, że jeżeli nie zdasz na placu to nie przystępujesz do ruchu drogowego i Twój egzamin kończy się wynikiem negatywnym.

Ich zdawalność wygląda następująco :

  • wynik negatywny na placu manewrowym - ~25%
  • wynik negatywny w ruchu miejskim - ~ 35%
  • wynik pozytywny całego egzaminu - ~ 38%

Zastanówmy się na co zwrócić uwage, aby egzamin na prawo jazdy przebiegł w pomyślny sposób. Przeanalizujemy na początku zadania z placu manewrowego, a następnie ruch drogowy.

Plac manewrowy

Kandydat na kierowcę będzie musiał wykonać 3 zadania na placu manewrowym :

  • przygotowanie do jazdy
  • ruszanie z miejsca i jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu
  • ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu

Przygotowanie do jazdy - egzaminator będzie oczekiwał, że w sposób prawidłowy ustawimy fotel, lusterka oraz wskażemy jeden losowy typ świateł oraz sprawdzimy losowy element pod pokrywą silnika. Jeżeli jeszcze masz z tym problem zajrzyj na poprzednie wpisy :

Światła znajdziesz tutaj https://efekt-prawko.pl/blog/swiatla-w-kia-rio

Płyny i elementy pod pokrywą silnika tutaj https://efekt-prawko.pl/blog/plyny-w-kia-rio

W tej części nie ma z reguły problemów, na zajęciach praktycznych w Naszej szkole jazdy robimy to wiele razy i Nasi kursanci nigdy nie mają z tym żadnych wątpliwości.

Ruszanie z miejsca i jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu - egzaminator będzie oczekiwał płynnego ruszenia i dojechania w pole zatrzymania oraz powrót do stanowiska początkowego z wykorzystaniem biegu wstecznego.

Najczęstsze błędy to nie włączenie odpowiednich świateł, zatrzymanie się zbyt "płytko" przez co samochód nie jest całkowicie w polu zatrzymania, brak upewnienia o możliwości jazdy, najechanie na linię zewnętrzną - w przypadku takiego błędu mamy do dyspozycji drugą próbe na wykonanie zadania.

Istnieją także warunki przerywające egzamin : przejechanie przez linię zewnętrzną całą szerokością opony, uderzenie w słupek lub tyczkę wyznaczającą pas ruchu, dwa różne błędy m.in te wypisane powyżej.

Najważniejsza w tym zadaniu jest technika, odpowiednie ustawienie lusterek oraz umiejętność kontroli pojazdu. Podczas kursu prawa jazdy wszystkie te informacje chętnie ci przekaże i będziemy ćwiczyć to zadanie, żeby powtórzenie go na egzaminie państwowym nie było dla Ciebie problematyczne.

Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu - egzaminator będzie oczekiwał, że uda Ci się ruszyć z wykorzystaniem hamulca postojowego i samochód nie cofnie się o więcej niż 0,2m.

Najczęstsze błędy - nie zwolnienie w całości hamulca postojowego przy ruszeniu, nie właściwa technika przez co samochód cofa się zbyt daleko do tyłu lub silnik gaśnie.

Na kursie prawa jazdy w Naszej szkole będziemy uczyli się, jak w sposób precyzyjny wykonać to zadanie oraz będziemy stosować tą metodę w ruchu drogowym przez co wspomaganie się hamulcem postojowym będzie dla Ciebie bardzo przydatnym narzędziem.

Ruch drogowy

Po wykonaniu prawidłowo zadań na placu manewrowym następuje druga część, czyli włączamy się do ruchu i wykonujemy zadania w ruchu drogowym. Cały egzamin praktyczny czyli plac oraz ruch drogowy z reguły trwają w okolicy godziny czasu.

Egzamin przebiega tak długo, aż uda się wykonać wszystkie zadania w sposób poprawny i kończy się wynikiem pozytywnym.

W przypadku popełnienia dwóch błędów w jednym zadaniu albo przerwaniem egzaminu przez egzaminatora kończy się wynikiem negatywnym.

Przykład dwóch błędów : Jedziemy drogą jednokierunkową i dostajemy zadanie, żeby skręcić w lewo. Skręcamy zajmując prawą stronę jezdni co jest błędem i na kolejnej drodze jednokierunkowej robimy to samo. Skutkuje to dwoma błędami w jednym zadaniu np. jazda drogami jednokierunkowymi.

Przykład przerwania egzaminu przez egzaminatora : nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niestosowanie się do znaków np. zakaz wjazdu.

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie w tytule posta, opierając się o statystyki i doświadczenie uważam, że egzamin na prawo jazdy w Gdańsku jest jak najbardziej do zdania. Osobiście posiadam bardzo miłe doświadczenia z PORD w Gdańsku, gdzie zdawałem swoje prawo jazdy oraz brałem udział w kursie na instruktora nauki jazdy kat.B i zdawałem egzamin państwowy. Trzeba pamiętać, że przystępując do egzaminu państwowego musimy posiadać umiejętności i wiedzę potrzebną do kierowania samochodem. Egzaminator wykonując swoją prace odpowiada również za Twoje bezpieczeństwo podczas egzaminu i w razie Twojej pomyłki jest w stanie zareagować i uratować sytuację.

Kwestie umówienia się na egzamin państwowy w PORD wykonujemy za pośrednictwem portalu InfoCar, więcej przeczytasz w poście, który jest dostępny na Naszym blogu https://efekt-prawko.pl/blog/jak-umowic-sie-na-egzamin-panstwowy-w-pord, czas oczekiwania na egzamin teoretyczny wynosi około 1-2 tygodnia, czas oczekiwania na egzamin praktyczny wynosi około 1 miesiąca.

Krążą różne plotki na temat egzaminu na prawo jazdy w Gdańsku, ja osobiście uważam, że wszystko jest w Twoich rękach, to jak się zaprezentujesz i pokażesz umiejętności zaowocuje odpowiednim wynikiem egzaminu państwowego. Jeżeli nie czujesz się pewnie, skorzystaj z pomocy instruktora i pojeździj jeszcze trochę - każdy powinien czuć się pewnie za kierownicą i prowadzić pojazd w taki sposób, żeby być czytelnym dla innych użytkowników drogi i jego jazda była bezpieczna.

W Naszej szkole jazdy kładziemy nacisk na prawidłową technikę jazdy oraz staramy się kształtować w Naszych kursantach takie umiejętności aby byli w przyszłości odpowiedzialnymi kierowcami.

20-07-2022

Pas ruchu na egzaminie na prawo jazdy

W tym wpisie przedstawię Ci dokładnie jakie są kryteria, procedurę egzaminacyjną oraz najczęstsze błędy i wskazówki, które pomogą Ci wykonać drugie zadanie egzaminacyjne na prawo jazdy jakim jest ruszanie z miejsca i jazda pasem ruchu do przodu i tyłu.

10-05-2022

Regulacja przepisów dotycząca hulajnóg elektrycznych

Zgodnie z najnowszymi aktualizacjami przepisów dotyczących ruchu drogowego zostały określone zasady i ograniczenia dotyczące hulajnóg elektrycznych i sposobów ich użytkowania. W tym wpisie opiszę w skrócie najważniejsze informacje, które każdy użytkownik powinien znać :)

28-03-2022

Czy w Gdańsku trudno zdać egzamin na prawo jazdy?

Podczas kursu prawa jazdy kończąc szkolenie i zdając egzaminy wewnętrzne na pewno zastanawiasz się, jak przebiega egzamin państwowy, kiedy się odbędzie i czego się spodziewać. W tym wpisie przedstawię Ci to co najważniejsze i na co zwracać uwagę abyś nie był zaskoczony/a.