kontakt@efekt-prawko.pl Burzyńskiego 10 Gdańsk-Zaspa +48 513-099-410

Światła w Kia Rio

15-03-2022 Damian

Chcielibyśmy w tym poście przestawić wszystkim zainteresowanym, w jaki sposób włącza się każdy typ świateł na przykładzie Naszego samochodu szkoleniowego, identycznego jak egzaminacyjne jakimi dysponuje PORD w Gdańsku, czyli Kia Rio.

Podczas nauki w Naszej szkole jazdy będziesz musiał/a umieć włączyć i wskazać gdzie dane światła się znajdują w samochodzie.

Wyróżniamy następujące typy świateł :

  • Światła pozycyjne
  • Światła mijania
  • Światła drogowe
  • Światła przeciwmgłowe
  • Światła kierunkowskazów
  • Światła awaryjne
  • Światła cofania
  • Światła hamowania/STOP

Na szkoleniu nauczymy Cię wszystkich typów świateł, na egzaminie państwowym będzie to tylko jeden losowo wybrany wariant. Egzaminator będzie wymagał umiejętności włączenia i pokazania gdzie znajdują się w samochodzie.

Same nazwy ww. świateł dla osoby rozpoczynającej przygodę z nauką jazdy nie mówią zbyt wiele, przejdźmy zatem do prezentacji w samochodzie. Przestawię Ci je wszystkie po kolei, rozpoczniemy od sposobu ich włączenia, następnie sprawdzenia na zestawie wskaźników czy pojawił się odpowiedni dla światła symbol, a na końcu pokaże je bezpośrednio na samochodzie :)

Sprawdź także Nasz Instagram, gdzie znajdziesz te informacje w formie wyróżnionej relacji : https://www.instagram.com/efekt_gdansk/

Na samym wstępie ważna informacja - wszystkie światła sprawdzamy dopiero wtedy, gdy włożymy kluczyk do stacyjki i przekręcimy go do pozycji zapłonu, czyli do takiej gdy zaświecą Nam się kontrolki na zestawie wskaźników.

IMG_1825.JPG_1.JPG

IMG_1826_1.JPG

Zacznijmy od lokalizacji włącznika większości świateł, jest to dźwignia znajdująca się po lewej stronie kierownicy, która posiada pokrętło na jej końcu. Pierwsza pozycja oznaczona symbolem "0" informuje Nas o tym, że mamy wyłączone światła, kolejna "Auto" pozwala Nam korzystać podczas jazdy ze świateł do jazdy dziennej, a w razie wykrycia przez czujnik zmierzchu ciemności przełączy światła na światła mijania. Ostanią możliwą do wyboru pozycją przełącznika są światła mijania, ale o tym za chwilkę.

Zatrzymajmy się, aby dobrze zrozumieć działanie świateł w trybie "Auto". Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, możemy używać świateł do jazdy dziennej w warunkach normalnej przejrzystości powietrza co oznacza, że gdy mamy słoneczny dzień, bez opadów, mgły i tym podobnych utrudniających jazdę czynników możemy z nich skorzystać. Działa to na tej zasadzie, że mamy włączone tylko z przodu pojazdu światła znajdujące się w zderzaku, a gdy wjedziemy do tunelu albo zacienionego miejsca samochód sam uruchomi Nam światła mijania.

System ten nie zadziała, gdy zacznie padać deszcz lub śnieg i to obowiązkiem kierowcy jest reagować i samodzielnie zmienić światła na mijania ! Jeżeli tego nie zrobimy jesteśmy traktowani jako uczestnik ruchu nie mający włączonych żadnych świateł, co może spowodować zagrożenie na drodze oraz nieść za sobą konsekwencje, między innymi zakończenie Naszego egzaminu państwowego.

Przejdźmy zatem do omówienia po kolei wszystkich typów świateł w Naszym samochodzie szkoleniowym Kia Rio.

Światła pozycyjne - jak opisałem wyżej, lokalizujemy dźwignię i przesuwamy jej pokrętło na pozycje pokazaną na zdjęciu poniżej oraz możemy się upewnić na zestawie wskaźników, czy identyczny symbol się tam pojawił.

IMG_1827_1.JPG

IMG_1828_1.JPG

Pozostaje teraz zlokalizować na zewnątrz pojazdu Nasze światła pozycyjne, jako jedyne znajdują się zarówno z przodu jak i z tyłu samochodu.

Z przodu są to te "małe" żarówki, które na zdjęciach się świecą.

IMG_1829_1.JPG

IMG_1830_1.JPG

Z tyłu świateł pozycyjnych w Kia Rio jest łącznie 4, są one barwy czerwonej, dwie z lewej strony i dwie z prawej (na skraju samochodu oraz na klapie bagażnika). Światła pozycyjne nie mogą być wykorzystywane do jazdy, służą one bardziej jako wyraźne pokazanie obecności Naszego samochodu, gdy stoimy w jakimś ciemnym miejscu, gdzie nie ma oświetlenia - dbają o Nasze bezpieczeństwo podczas postoju oraz podświetlają tablicę rejestracyjną z tyłu pojazdu.

IMG_1831_1.JPG

Światła mijania - wracamy do Naszej dźwigni i przesuwamy jej pokrętło na samą górę, aż do symbolu widocznego na zdjęciach poniżej zarówno na włączniku jak i na zestawie wskaźników.

Występują one tylko z przodu, są to te "duże" żarówki. Świeci Nam się zarówno kontrolka od świateł mijania jak i pozycyjnych dlatego, że te światła działają razem. Światła mijania oświetlają Nam drogę przed samochodem, a pozycyjne dbają o oświetlenie zarówno przodu jak i tyłu pojazdu.

Jeżeli Twój przyszły samochód nie będzie posiadał świateł do jazdy dziennej przy spełnieniu warunków opisanych powyżej, Twoim obowiązkiem jest jeżdzenie przez całą dobę z włączonymi światłami mijania.

IMG_1832_1.JPG

IMG_1833_1.JPG

IMG_1834_1.JPG

IMG_1835_1.JPG

Światła drogowe - wykorzystują te same żarówki co światła mijania z tym, że świecą intensywniej, możemy ich używać w nocy jadąc nieoświetloną drogą, ale nie możemy oślepiać innych użytkowników drogi ani utrudniać im jazdy lub poruszania się. Aby je uruchomić musimy najpierw uruchomić światła mijania, a następnie pchąć dźwignię w stronę zestawu wskaźników, spowoduje to, że zniknie kontrolka świateł mijania, a na jej miejscu pojawi się niebieska sygnalizująca światła drogowe. Jeżeli chcemy je wyłączyć, dźwignię przyciągamy do siebie.

IMG_1836_1.JPG

IMG_1837_1.JPG

IMG_1838_1.JPG

IMG_1839_1.JPG

Światła przeciwmgłowe - w Naszym pojeździe szkoleniowym Kia Rio występują tylko z tyłu, przepisy mówią, że możemy je używać tylko wtedy, gdy widoczność jest mniejsza niż 50m, w razie poprawy warunków musimy je niezwłocznie wyłączyć. Aby je uruchomić najpierw włączamy światła mijania, a później na przełącznik pokazany poniżej przesuwamy na dolną pozycję, na zestawie wskaźników pojawi się także żółty symbol. Znajdziemy je na klapie bagażnika i świecą się intensywnym czerwonym światłem.

IMG_1840_1.JPG

IMG_1841_1.JPG

IMG_1842_1.JPG

Światła kierunkowskazów - służą Nam do sygnalizacji zmiany kierunku jazdy, lub pasa ruchu. Najważniejsze jest to, że powinniśmy używać ich w sposób czytelny dla innych użytkowników drogi.

W tej kwestii także pomoże Nam dźwignia z lewej strony kierownicy, przesuwając ja w dół uruchomimy lewy kierunkowskaz, w górę analogicznie prawy kierunkowskaz. Symbolem uruchomionego kierunkowskazu jest zielona strzałka.

Światła kierunkowskazów znajdziemy z przodu, z boku oraz z tyłu , co pokazałem na zdjęciach poniżej.

Strona lewa

IMG_1843_1.JPG

IMG_1844_1.JPG

IMG_1845_1.JPG

Strona prawa

IMG_1847_1.JPG

IMG_1848_1.JPG

Światła awaryjne - służą do sygnalizacji postoju samochodu z powodu uszkodzenia lub wypadku, ich włącznik znajduje się pod radiem, na konsoli środkowej i jest oznaczony czerwonym trójkątem. Światła awaryjne wykorzystują żarówki kierunkowskazów, z tym, że świecą się razem z obu stron.

Wrażna informacja : Jeżeli dostajemy zadanie sprawdzenia świateł kierunkowskazów lub awaryjnych to określony jest precyzyjnie typ świateł jakie mamy włączyć. Oznacza to, że włączenie świateł awaryjnych zamiast kierunkowskazów lewy potem prawy jest niewykonaniem zadania. Pamiętajmy, że sprawdzamy zarówno sprawność żarówek jak i działanie włącznika świateł !

IMG_1849_1.JPG

IMG_1850_1.JPG

IMG_1851_2.JPG

IMG_1852_1.JPG

IMG_1854_1.JPG

IMG_1857_1.JPG

Światła cofania - jak sama nazwa sugeruje sygnalizują one Nasz zamiar do wykonania manewru cofania i działają tylko i wyłącznie, gdy załączymy bieg wsteczny.

Jedyną możliwą drogą sprawdzenia światła cofania jest załączenie biegu wstecznego (przesuwamy dźwignię zmiany biegów maksymalnie do prawej strony, a następnie na dół). Pamiętajmy, że silnik samochodu nie może pracować, a przed wyjściem z pojazdu upewnijmy się, że hamulec ręczny jest zaciągnięty, po czym podejdźmy to tyłu pojazdu i zlokalizujmy światło barwy białej. W samochodzie Kia Rio są to dwa światła znajdujące się na klapie bagażnika.

IMG_1858_1.JPG

IMG_1859_1.JPG

IMG_1861_1.JPG

Światła hamowania/STOP - do sprawdzenia świateł hamowania potrzebne są dwie osoby, jedna naciska pedał hamulca, a druga musi wyjść z samochodu i sprawdzić czy się świecą. Na egzaminie państwowym obowiązkiem zdającego jest poprosić egzaminatora o pomoc. Osoba egzaminowana naciska pedał hamulca i po sprawdzeniu przez egzaminatora może zostać poproszona o pokazanie na zewnątrz samochodu, które światła się świeciły. Światła hamowania w Kia Rio znajdują się na lewej i prawej krawędzi oraz nad szybą tylną.

tył_1.jpg

20-07-2022

Pas ruchu na egzaminie na prawo jazdy

W tym wpisie przedstawię Ci dokładnie jakie są kryteria, procedurę egzaminacyjną oraz najczęstsze błędy i wskazówki, które pomogą Ci wykonać drugie zadanie egzaminacyjne na prawo jazdy jakim jest ruszanie z miejsca i jazda pasem ruchu do przodu i tyłu.

10-05-2022

Regulacja przepisów dotycząca hulajnóg elektrycznych

Zgodnie z najnowszymi aktualizacjami przepisów dotyczących ruchu drogowego zostały określone zasady i ograniczenia dotyczące hulajnóg elektrycznych i sposobów ich użytkowania. W tym wpisie opiszę w skrócie najważniejsze informacje, które każdy użytkownik powinien znać :)

28-03-2022

Czy w Gdańsku trudno zdać egzamin na prawo jazdy?

Podczas kursu prawa jazdy kończąc szkolenie i zdając egzaminy wewnętrzne na pewno zastanawiasz się, jak przebiega egzamin państwowy, kiedy się odbędzie i czego się spodziewać. W tym wpisie przedstawię Ci to co najważniejsze i na co zwracać uwagę abyś nie był zaskoczony/a.